Posted on

הגינה המפנקת שלי

Sorry, this entry is only available in Hebrew. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

לאחרונה חל שינוי בתפיסת הגינה הישראלית, לאט לאט נזנחות הגינות ה”אירופאיות” בעלות מדשאות הענק ועצי הנוי. עקב משבר
המים יובשו המדשאות והחל החיפוש אחר תחליפים שונים.

אחת המגמות הבולטות היא חזרה לתרבות המקומית שהייתה נפוצה בארץ בימים עברו- גינות תועלת ובוסתנים.

מגמה זו צועדת יד ביד עם המגמה האקולוגית והאורגנית שהחלו תופסות מקום בחיי היומיום שלנו. המטרה היא גינה מפנקת
שתטפל בנו ותפנק אותנו ללא צורך בשיעבוד דוגמת ריסוסים וטיפולים תכופים.

את מקום המדשאות ועצי הנוי או בשמם הפחות נעים “עצי הסרק” מחליפים עצי הפרי,צמחי התבלין הטריים וערוגות עמוסות בפרחים
וירקות, צעדים אלה מקדמים את הגינה והופכים אותה למקום הבילוי וההתרחשות המועדף בבית.

במקום לחזור הבייתה מיום עבודה מורט עצבים ולראות את מכסחת הדשא קוראת לנו להמשיך את יום העבודה, מקבלת את פנינו גינה
נעימה שרק מבקשת שנקטוף, שנריח ושנשב בצילה עם כוס מיץ טבעי ומרענן.נטייל בה בשעת בין ערביים נלקט פירות לאורך כל ימות השנה,
ונהפוך את הגינה שלנו לפינת הכיף בבית.

אנשים שבחרו לעצמם גינה כזו מגלים את המבחר העצום של הצמחייה המוצעת להם במשתלות הרבות- את ההדרים, הנשירים הסובטרופים
והאקזוטיים.

עצי ההדר

עצי ההדר מפנקים אותנו לרוב בחודשי החורף הקרים, הם מחזקים אותנו בויטמין C באנטיאוקסידנטים ובעיקר בטעם וריח משכרים ומרעננים.

קבוצת עצים זו היא ירוקת עד ומכילה בתוכה גם עצים ננסיים דוגמת הקומקווטים וגם עצים בינוניים דוגמת הלימון התפוז הפומלה והמנדרינה.

מכיוון שההדרים יפים בכל ימות השנה מומלץ לשתול את ההדרים על גבול הגינה על מנת להשיג פרטיות בחצר ולא לגזול משטח הגינה המוגבל לרוב.
את ההדרים כדאי לעצב עם שמלת עלים שמגיעה עד לגובה של כ 1 מהאדמה וזאת כדי שהפרי יהיה נגיש לקטיף ולא יפול רקוב על הקרקע. בשנים
האחרונות אנחנו נתקלים ביותר מזיקים שפוגעים בפירות ההדר בעיקר מכיוון שהחורפים שלנו הופכים להיות פחות קרים אך עדיין אנחנו נהנים
מהם ומפריים ללא צורך רב בחמרי הדברה.

להדרים המוכרים והנפוצים מתווספים זנים חדשים ומיוחדים:

 • הקוויאר ליים או ליים האצבעות האוסטרלי (citrus australasica) – זהו הדר ננסי המתכסה בעלים קטנים וכהים ומניב פרי בגודל ובצורת אצבע
  ירוקה כהה כמעט שחורה , כשחוצים את האצבע הזו אנחנו מקבלים בקבוקוני מיץ עגולים הנראים ממש כקוויאר בטעם ליים.פרי זה מבוקש מאוד
  בקרב אוהבי הבישול והמשקאות.
 • הברגמוט (citrus aurantium) – הדר נוסף שנפוץ בכל מטבח אך בודדים יודעים שהוא הדר.הברגמוט ידוע יותר כארל גריי המוכר כתה. הפרי חמוץ וכשחוצים אותו במטבח הוא ממלא את הבית והתבשילים בניחוח הידוע והנעים שלו.
 • הקפיר ליים (Citrus hystrix) – מבוקש מאוד בקרב הבשלנים האסיינים, בהדר זה משתמשים בעלים אותם קוצצים לתיבול מרקים סלטים ודגים.

לסיכום – עצי ההדר ממלאים ומעשירים לנו את הגינה בחורף. בעונה שבה רוב העצים האחרים נחים ההדרים מפנקים אותנו בבושמם בצבעם
ובפירותיהם המחזקים.

הנשירים

ישנם עצי פרי רבים הנשירים בחורף, הנפוצים והמבוקשים ביותר הם הנשירים הגלעיניים מיני המשמשים,השזיפים הדובדבנים האפרסקים והשקדים

קבוצת עצים זו המכילה עוד כמה מינים בולטת במספר תכונות.

 • עצים אלה מתאימים לגינות הממוקמות באיזורים קרים במיוחד.
 • הפירות של עצים אלה מצטיינים בטעם.
 • באביב אנחנו נהנים מפריחתם המרשימה והמרגשת.
 • הם כולם בעלי רגישות גבוהה למזיקים (מזיקי פרי,פטריות שונות ומזיקי שלד).

ללקוחותי לרוב אינני ממליצה לשבץ עצים אלה בגינה פרטית וזאת בגלל הטיפול התדיר לה הם זקוקים.תמיד עומד למול עיניי החזון של הגינה המפנקת ולא הגינה המשעבדת עצים אלה דורשים השגחה תמידית בעיקר בגלל מזיקי השלד התוקפים אותם וגורמים למותם בתוך ימים ספורים עד שבועות.

אם עדיין חשקה נפשכם באחד העצים ביחרו תמיד את הזנים המבכירים ביותר הם סובלים פחות מעקיצת זבוב הפירות, גיזמו אותם בצורת גביע
גיזום חזק בסוף החורף , שימו לב לחורים בגזע, לשרף, לנסורת ולנשירה פתאומית של העלים בחודשי האביב והסתיו כל אלה יאותתו לכם על רעה מתקרבת וכך תוכלו לטפל במזיק בזמן.

אם אינכם גרים במקום קר בקשו עצים בעלי דרישות צינון נמוכות דוגמת תפוח אנה, אגס ספדונה,דובדבן מוטקה נבו- כל אלה יניבו פירות גם במישור החוף.

אל תתביישו לשאות האם הזן המבוקש זקוק למפרה- אם כן בקשו עץ המורכב עם המפרה יחד וחיסכו לכם מקום בגינה.

לסיכום – עצי הפרי הנשירים הגלעיניים פחות מומלצים לגינות פרטיות אם עדיין אתם כמהים למצג הפריחה המרשים באביב או לפירות הטעימים חפשו
תחליפים עמידים יותר דוגמת החבוש התורכי Cydonia oblonga, האגס האסייני (נאשי) pyrus pyrifolia או לחילופין עקבו אחרי מצב העצים וטפלו בהם בהקדם.

עצי פרי סובטרופיים

עצי הפרי הסובטרופיים גדלים ומשגשגים ברוב חלקי הארץ , לרוב הם ירוקי עד וניתן למצוא אותם בכל מיני גדלים סופיים- נמוכים לגדר חיה דוגמאת הפיטנגו הגויאבה הננסית והפיג’ויה. בינונייים דוגמאת האנונה הקרמבולה הליצ’י והמנגו וגבוהים דוגמת המקדמיה והאבוקדו.

עצים אלה מתאפיינים בפירות טעימים ומגוונים בגידול קל בגלל מיעוט מזיקים ובמצג ירוק לאורך כל ימות השנה.

לעיתים עצים אלה נתקלים בקושי באדמות גירניות ובאיזורים גבוהים, קושי זה ניתן לעקיפה על ידי מתן תוספת ברזל או נטיעה בתעלות אדמה.
במשתלות המתמחות בעצי פרי ניתן למצוא כנות שעמידות בקרקע גירית. על מנת לצפות קושי כלשהו בגידול הסתכלו בגינות השכנים – אם לא תראו עצים כאלה בשכונות ותיקות אולי זה לא העץ המתאים לכם.

רוב הזנים הסובטרופיים הגיעו לארץ בשנות השישים ולא תמיד היו מוצלחים שכן הדגש היה על גידול העצים עצמם ולא על זנים נבחרים.
היום כשאנחנו בוחרים עצים לגינה הפרטית שלנו חשוב לנו במיוחד טעם הפרי שכן אין לנו צורך בפירות אלה על מנת להנות מהם. לכן אנחנו מקפידים על בחירת זנים טעימים ומתוקים.

הפיטנגו צריך להיות בשרני ומתוק מומלץ במיוחד זן שנקרא גיתית או גאיה, הפיגו’יה הענקית הנקראת סלור דלה בטעם ולכן נעדיף זן בעל פרי קטן יותר אך עשיר יותר בטעם

הליצ’י צריך להיות גדול בשרני ומתוק בעל גלעין קטן ככל האפשר ניתן היום להשיג זן בעל גלעין מנוון כך שהפרי מכיל ציפה בלבד.
הקרמבולה בעבר נמכרה כקישוט בלבד בגלל טעם סבוני חמוץ, היום יש זן קרמבולה מתוקה הנקרא דניאלה שעוד בהיותו ירוק הוא כבר מתוק ומניב פרי לאורך כל חודשי הסתיו והחורף. גם באבוקדו יש זנים המתאימים במיוחד לגינה הביתית- השרוויל הוא אבוקדו המצטיין בטעמו החמאתי ובמרקמו הנימוח יתרונו הוא בתקופת ההנבה הארוכה שלו – כשבעה חודשים בשנה.

לסיכום – עצי הפרי הסובטרופיים מומלצים לגינות הכיף הפרטיות וזאת בגלל זנים חדשים ומשובחים ועמידות גבוהה יחסית למזיקים. ניתן למצוא מצגים שונים
של נוף העץ העלווה והפירות וליצור גינה מגוונת וטעימה.

עצי הפרי האקזוטיים

עצי הפרי האקזוטיים הופכים נפוצים יותר ויותר בגינות פרטיות, זאת קבוצת עצי הפרי בעלת המגוון הגדול ביותר של סוגים ומינים. רבים נוטים להתבלבל בין עצי הפרי האקזוטים (המיוחדים) לבין עצי פרי טרופים וחושבים שעצים אלה קשים לגידול וזקוקים לתנאים ולטיפולים מיוחדים- ההיפך הוא הנכון.

קוצה זו היא המתאימה ביותר לגידול בגינה פרטית וזאת בגלל כמה סיבות:

 • עצי הפרי האקזוטיים קלים מאוד לגידול ומתאימים לגידול בכל חלקי הארץ. הם כמעט ולא סובלים ממזיקים
 • הם מניבים פירות מיוחדים וטעימים שנכון להיום אי אפשר להשיג אותם בשום דרך אחרת.
 • הם מגיעים בשלל צבעים צורות וגדלים

קטגוריה זו אהובה עליי במיוחד מכיוון שבה טמון הפינוק האמיתי, כאן נופלים כל העצים שפחות מוכרים לנו ולכן בקבוצה זו יש את כמות המינים הגדולה ביותר ומכילה בתוכה עצי צל מניבי פירות ירוקי עד או נשירים, מטפסים שונים שיחים מניבי פרי לגדר חיה, עצים צרים וגבוהים לצד עצי בוסתן, עצים הזקוקים לשמש וכן גם עצי פרי שגדלים בצל.

חלקם בעלי פריחה מרשימה, חלקם בעלי פרי מרשים.בגלל כמות המינים הגדולה ניתן לתכנן את הגינה כך שתניב פירות לאורך כל ימות השנה, נשלב פירות חורפיים, קייצים חורפיים ואביביים כך שנהנה מהמשותף לכולם- כולם תורמים לגינה שלנו כיף פינוק והרבה בריאות.

דוגמאות לעצי פרי אקזוטיים המניבים בחורף:

 • במטה – נקראת גם מנגוסטין לימוני (Garcinia intermedia) – שיח נמוך בעל ענפים מקבילים גדל בחצי צל או בצל מניב את הפרי במשך כל החורף, הפרי כתום בגודל ענב גדול בעל טעם מתוק חמצמץ וריח נפלא.
 • אנונה אדומה (Annona reticulate) – טעמה המתוק דומה לאנונה הנפוצה בארץ וגם תנאי הגידול שלה, ההבדל העיקרי הוא צבע הפרי הנדיר והמרשים וההבשלה המאוחרת של הפרי. (האנונה האדומה מבשילה בפברואר ואילו הירוקה מבשילה בנובמבר).
 • קאס (Psidium friedrichsthalianum) – הקאס הוא הפרי הלאומי של קוסטה ריקה- העץ נמוך בעל לים מבריקים פריחה לבנה פרי בגודל כדור טניס קטן צהוב ומלא ניחוחות טרופיים מגרים.

לסיכום – עצי הפרי האקזוטיים אידיאלים לגינות פרטיות,לגינות גג ולכל פיסת אדמה פנויה וזאת משום שהם לא דורשים טיפולים מיוחדים, הם מניבים פירות שאי אפשר לקנות והם מגיעים בכל הצבעים הצורות והגדלים.

Posted on

הדרכה לגנן החובב

Sorry, this entry is only available in Hebrew. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

גינון

הצלחת השתילים בגינה תלויה במידה רבה באחזקה נכונה של הגינה.
בפינה הזאת אנו נותנים כלים כלליים ופשוטים לטיפול השוטף מהנטיעה ועד הקטיף.
בכל מקרה אנו ממליצים להתייעץ איתנו על מנת לאפשר טיפול מדוייק ונכון לגבי כל שתיל ומקום.

סוגי אדמה\קרקע ודישון

סוג האדמה שבה אנו נוטעים את השתילים חשובה מאוד גם מבחינת ההשקייה גם מבחינת הדישון וגם מבחינת סוג השתיל אותו אנו רוצים לטעת.
המידע הניתן כאן הוא כללי מאוד ומתייחס לשני סוגי קרקע נפוצים- מומלץ לידע אותנו לגבי סוג האדמה הקיים אצלכם על מנת שנוכל להדריך אתכם כראוי.

אדמה קלה- חולית – דלה בחמרי הזנה, אנו ממליצים להעשיר אותה לפני הנטיעה בכמות גדולה של קומפוסט. מלבד חמרי ההזנה לקומפוסט יש תפקיד
חשוב והוא “להחזיק” את המים ולמנוע חלחול מהיר למי התהום. מומלץ להשקות לעיתים קרובות מכיוון שסוג אדמה זה מאבד מים במהירות.

אדמה כבדה- עשירה בחמרי הזנה,בעייה עיקרית בסוג קרקע זה היא האוורור והניקוז – כשמים “עומדים” ליד העץ יש סכנה של ריקבון שורשים לכן כדאי
לטעת בגדודיות- גבעות אדמה המוגבהות מקו האדמה הכללי.

* בקרקע גירית אנו ממליצים להתיעץ לגבי כנות מתאימות, תוספות דישון ושיטת הנטיעה.

השקייה – מערכת השקייה פשוטה וחסכונית

נושא ההשקיה הוא חשוב ביותר,במיוחד בימים אלה.

השיטה הטובה ביותר הן מבחינת החיסכון במים והן מבחינת התפתחות השתיל היא השקייה בטפטוף.

בשיטה זו אנו אנו יודעים בדיוק כמה מים קיבל כל עץ, אנחנו שומרים על מערכת שורשים קרובה לפני הקרקע ולא מבזבזים!

אין להשקות עצים בצינור או בדלי.

כשאנו בוחרים מערכת השקייה חשוב לבחור מערכת פשוטה.

 • כמה שפחות מחברים בין הצינורות (כל חיבור בין מחבר לצינור הוא נקודת תורפה במערכת).
 • אותו קוטר צינור בכל הגינה. אנחנו ממליצים על צינור 20 דרגה 4.
 • טפטפות ננעצות מפוצלות.עמידות ליותר שנים עם פחות תקלות.מאפשרות החלפה פשוטה או הוספה של טפטפת בשניות במידה והעץ גדל וצריך להוסיף טפטפת. חוסכות מחבר ונסתמות לעיתים רחוקות מאוד.
 • מומלץ לשים מספר טפטפות עם ספיקת מים נמוכה מאשר טפטפת אחת עם ספיקת מים גבוהה, כך יש פיזור גדול יותר של המים.
אופן ההשקיה

תדירות ההשקיה צריכה להיות יום יומית ותתרום לעץ יפה,מלא הנושא פירות איכותיים.

בחורף (עם הגשמים) אנחנו לא משקים.

באביב אנחנו מתחילים להשקות ומטפסים בהדרגה עד לחמסינים של הקיץ לכמויות המצוינות למטה.

עץ צעיר – מקבל בשנתו הראשונה, בשיא הקיץ, בטפטוף 5 ליטר ביום.

בשנתו השנייה, בשיא הקיץ, בטפטוף, 10 ליטר ביום.

בשנתו השלישית והלאה , 15 ליטר ביום.

אם נוף העץ הוא גדול כדאי להגיע ל 20 ליטר ביום.

עץ בוגר – מתחילים בקיץ הראשון מ 10 ליטר ביום וממשיכים כמו בעץ צעיר, בשנה אחרי 15 ליטר ביום וכך הלאה.

גיזום

יש כמה סיבות לגיזום עצים,

הסיבה הראשונה היא עיצוב העץ,לכל עץ יש גובה וצורה טיפוסית משלו אך אנחנו קובעים לו את גובהו ואת צורתו בפועל.

כאשר מדברים על עצי פרי חשוב לנו שענפי העץ יהיו נגישים לקטיף לכן אנו מעדיפים לעצב אותם נמוכים (כמובן יש יוצאי דופן כמו אבוקדו,פקאן ועוד).

הסיבה השנייה קשורה בהנבת הפירות.ישנם עצים אשר מניבים פרי רק על ענפים חדשים לדוגמא- גפן, אנונה,פטל.עצים אלה אנו נקפיד לגזום כל שנה
על מנת להפיק מהם את מירב הפירות.

את רוב העצים גוזמים בסוף החורף לפני הלבלוב של הקיץ.גם בכלל זה יש יוצאי דופן, בכל מקרה כדאי להתייעץ איתנו לפני הגיזום.

כללי גיזום או איך גוזמים?

בכל ענף יש עיניים, עיניים הם המקומות מהם יכולים לצאת ענפים חדשים. שימו לב שכל עין יוצאת בכיוון אחר מהענף. אנחנו נבחר את העין שפונה
לכיוון שאנחנו רוצים שהענף יצא ממנו ונגזום מעליה.

הכלל אומר שהעין האחרונה בענף תפרוץ ותהפוך לעוד ענף.לרוב יתעוררו גם העיניים הסמוכות כך יווצר לנו פיצול.

אם רוצים “לבטל” ענף גוזמים אותו צמוד לענף ממנו יצא.

Posted on

עצים אקזוטיים

Sorry, this entry is only available in Hebrew. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

מהם עצים אקזוטיים?

עצים אקזוטיים הם עצים אשר סביבת הגידול הטבעית שלהם היא לא בישראל. כלומר הם לא מוכרים לנו מימי קדם. כל עץ חדש בארץ נחשב
לעץ אקזוטי לפחות בעשרים השנים הראשונות שלו בארץ.

איזה סוגים של עצים אקזוטיים יש בארץ?

נהוג לחלק את העצים האקזוטיים לפי איזור האקלים ממנו מגיע העץ במקור:

עצים אקזוטיים ממקור אקלים טרופי – איזור עם טמפרטורות גבוהות,משקעים רבים ולחות גבוהה. כמות
עצים אקזוטיים ממקור אקלים סוב טרופי – זה האקלים שיש גם בישראל. בקיץ חם, ולא יורדים גשמים. בחורף קר ויורדים גשמים.
עצים אקזוטיים ממקור אקלים מדברי – באקלים זה חם מאד ביום, בלילה קר יורדים שם גשמים מעטים מאד אם בכלל.
עצים אקזוטיים ממקור אקלים ממוזג – באיזור זה החורף קר, ולפעמים קר מאד. בחורף יורדים שלגים, באביב מפשיר השלג נעשה חמים ונעים,
ולפעמים יורדים גשמים. בקיץ חם אבל הלילה קריר גשמים יכולים לרדת גם בקיץ.

כלומר עצים אקזוטיים יכולים להגיע כמעט מכל מקום בעולם ודרישות הגידול שלהם קשורים בארץ המקור ממנה הגיעו.

מהי עונת הנטיעה של העצים האקזוטיים?

את העצים האקזוטיים ממקור הסוב טרופיים נוטעים באביב בקיץ ובסתיו כשעונות המעבר הן המומלצות ביותר.
את העצים האקזוטיים ממקור הטרופיים אפשר לנטוע במשך כל השנה מכיוון שהם עוברים לחממה או לפטיו או למקום מוגן כלשהוא.
ואת העצים האקזוטיים האחרים אפשר לנטוע במשך כל השנה.
עוד גורם חשוב לזמן הנטיעה הוא עובי הגזע של העץ. לדוגמא: אפשר לשתול גם בחורף עץ סוב טרופי בוגר שעבר את שנתו הרביעית.
בעצם אפשר לשתול בחורף את כל סוגי השתילים בתנאי שהם בוגרים מספיק.

האם עצים אקזוטיים סובלים יותר ממזיקים?

הרוב המוחלט של העצים האקזוטיים ועצי הפרי האקזוטיים אינם סובלים ממזיקים וממחלות מכיוון שהמזיקים המקומיים שלנו לא מכירים אותם
ולכן גם לא תוקפים אותם.
לכן הם מתאימים במיוחד לאנשים שמעוניינים שהגינה שלהם תשרת אותם ולא שהם ישרתו את הגינה.

איזה מבין עצים אקזוטיים הם המומלצים ביותר לגידול?

ההמלצה וה”אני מאמין” של משתלת ולך היא גינה שמטפלת בלקוח ומועילה לו. לכן ההמלצה הראשונה היא על עצים אקזוטיים שנותנים לנו או
פירות או תבלין או בושם או מרפא.
אחרי שבחרנו את העצים האקזוטיים שיגרמו לנו את ההנאה הגדולה ביותר אנו בוחרים את העצים העמידים והדורשים מינימום של טיפול.
כך שנהנה מגינה מיוחדת שלא דורשת שנשתעבד לה ושתפנק אותנו מתי שרק נרצה.

האם צריך תנאים מיוחדים לגדל עצים אקזוטיים?

כל אחד יכול לגדל עצי פרי אקזוטיים בגינה שלו, על הגג או בעציצים. דרישות הבסיס לגידול עצי פרי אקזוטיים הם: מערכת השקייה. גיזום פעם בשנה.
בכל מקרה, במשתלת ולך נלווה אתכם לאורך השנים בכל שאלה או בעייה שתיתקלו בה.

באיזה גודל כדאי לשתול עצים אקזוטיים?

לאור ניסיון רב שנים הגודל המתאים ביותר לשתילה של עץ הוא בין גיל 5-7 בתנאי שהוא גדל במיכל מיום הוולדו. כך מקבלים עץ בעל גזע עבה
יחסית ומערכת שורשים מפותחת שיהיה עמיד יותר גם בחמסינים וגם בקרות, הוא כבר מניב או קרוב להנבה ונקבל ממנו את שנותיו הטובות ביותר,
עצים בגודל זה מתאימים לנטיעה בכל עונות השנה.

לסיכום

עצים האקזוטיים מהווים חלק חשוב מתרבות הבוסתנים וגינות עצי הפרי בישראל, יתרונם הוא ביופיים, באפשרות לגדל מגוון רחב של עצים
ירוקים כל השנה המניבים מגוון של פירות לאורך כל השנה, בקלות הגידול ובתמורה הגבוהה לאיכות החיים והמשפחתיות שלנו. בפשטות – גינת עצים
אקזוטיים היא פשוט גינה להנות בה.

Posted on

עצים טרופיים ועצים סוב טרופיים

Sorry, this entry is only available in Hebrew. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

עצי פרי רבים בישראל משתייכים לקבוצת העצים הסוב טרופיים והעצים הטרופיים. החלוקה בינהם נקבעת לפי ארצות המקור מהם הגיעו לישראל. עצים אשר מגיעים אלינו מהאיזורים הטרופיים נקראים “עצים טרופיים” ואילו עצים אשר מגיעים אלינו מהאיזור הסמוך לאיזור הטרופי נקראים “עצים סובטרופיים”. היתרון הבולט בעצים הטרופיים והסוב טרופיים הוא שהם ניתנים לגידול אורגני בקלות, הם לא דורשים טיפולים מיוחדים והם מניבים פירות טרופיים. פרי טרופי אהוב במיוחד על החיך הישראלי, מה שהופך אותם לאידיאלים לגידול בחצר הבית. העצים הסוב טרופיים והטרופיים הראשונים הגיעו לארץ בשנות השלושים ובשנות השישים כבר הופיעו מטעים מסחריים של חלק מהם.

מהם עצים טרופיים?

עצים טרופיים הם עצים אשר מוצאם מהאזור הטרופי של כדור הארץ.

האיזור הטרופי הוא האיזור הקרוב ביותר לקו המשווה והוא מוגדר כאיזור בין חוג הסרטן לחוג הגדי (אם כי ישנם עוד איזורים שנמצאים בצד הדרומי של כדור הארץ רחוקים יותר מקו המשווה וגם הם בעלי מזג אויר טרופי).

איזור קו המשווה שבו גדלים העצים הטרופיים , מאופיין בטמפרטורות גבוהות ומטחי גשם כבדים, כאשר הטמפרטורות לא משתנות הרבה לאורך חדשי השנה, כך שעונות השנה כמעט לא מורגשות בו. עצים טרופיים הם ירוקי עד.

עצים טרופיים קשה למצוא בארץ מכיוון שישראל היא לא ארץ טרופית אלא יותר סוב טרופית. כך שאם כבר מצאנו עצים טרופיים ואנחנו רוצים גם לנסות ולגדל עצים טרופיים אנחנו צריכים מקום חם ולח- חממה,פטיו,בריכה מחוממת וכד’.

דוגמאות לעצים טרופיים שאפשר למצוא במשתלת ולך:

 • קקאו – הקקאו הוא אחד העצים הטרופיים הנדירים בארץ, הוא ירוק עד, עליו ירוקים בהירים ורכים והלבלוב שלו ורוד יפהפה.
  למרות שמוצאו מאמריקה הדרומית וממרכז אמריקה הוא נפוץ ומגודל מסחרית בכל האזורים הטרופיים בעולם ובעיקר באפריקה. הקקאו כמו רב העצים הטרופיים מעדיף צל. עצים בארצות המוצא שלהם מניבים בגיל 4 בערך. בארץ עצים הניבו בגילאים מבוגרים יותר.
  פירות הקקאו עגלגלים מאורכים וגדולים בעלי קליפה קשה שצבעה נע בין כתום לחום, בתוך ההלקט כ- 30 זרעים בצבע ורדרד עטופים בציפה קרמית מתקתקה וריחנית. בזרעים משתמשים להכנת אבקת הקקאו המשמשת כאחד ממרכיבי השוקו והשוקולד.
 • סירואלה – אחד מהעצים הטרופיים היפים והטעימים ביותר, העץ בעל עלים קטנים, מוארכים וצפופים .
  מתאים לאיזורים ללא קרות. העץ מניב לאורך רוב השנה אך הפרי מגיע להבשלה בחודשי הקיץ. הפרי מבשיל בהדרגה מצהוב לכתום והוא מתאים לאכילה כשהוא אדום וטעמו טרופי מתוק עם חמיצות מרעננת. את הפרי אוכלים טרי או משמרים (אם ישארו) במי סוכר או ייבוש
 • אננס – פרי טרופי טעים במיוחד, קקטוס ממשפחת העצים הטרופיים. כמובן גם הוא מעדיף חום וצל.
  בעולם ישנם זנים רבים של אננס, אנו שמים דגש על טעם הפרי ולכן אנו מגדלים זנים לא קוצניים ריחניים ומתוקים שניתן לאכול עם הליבה ושלרוב אינם נמכרים בשוק הישראלי.
 • אמברלה – עץ טרופי,עם פרי אקזוטי קרוב משפחה של המנגו ואגוז הקשיו. מניב אשכולות עמוסי פרי כתום וריחני. בטעם מתוק חמצמץ ובגודל ביצה .
  הפרי משמש למאכל טרי, בישול או תיבול סלטים למינהם (סלט פאפיה ירוקה(.
 • גואנבנה – סוג של אנונה גדולה (בערך 1 ק”ג) ועסיסית בטעם חמצמץ עם ניחוח נפלא, משמש בעיקר לסחיטה ובתוספת מים וסוכר מכינים משקה מלכים .נחשב בארץ לאחד העצים הטרופיים בעלי הפרי המיוחד ביותר.
 • ג’ק פרוט – עץ גבוה ויפה, מגיע ממספר יבשות אסיה,אפריקה ואמריקה .
  הפרי ענק ומגיע לגובה של מטר ומשקל של 15 ק”ג. הפרי בעל קליפה ירוקה צהובה בעלת גבשושיות .
  בשר הפרי כתום, והוא מונח בתוך הקליפה פלחים פלחים ובמרכז כל פלח גלעין.
  הפרי ארומטי , טרופי ונהדר לאכילה טרי או מיובש .
  בארץ קייימים מספר עצים מניבים .
 • פלפל שחור – בעצם הפלפל השחור הוא גם הפלפל הלבן,הירוק והאדום שאנחנו מכירים(כל אחד מהם מופק מאותו הצמח אך בשיטה אחרת) הוא צמח טרופי ירוק עד בעל עלים ירוקים מבריקים, קוצני במקצת, גדל במקומות מוצלים וחמים כמו כל העצים הטרופיים.
מהם עצים סוב טרופיים?

משמעות המילה סובטרופי בלטינית “סוב” = מתחת, “טרופוס” – חוג . כלומר האיזור הסוב טרופי הוא האיזור הסמוך לאיזור הטרופי, כמובן שכל שהאיזור קרוב יותר לאיזור הטרופי האקלים חם ויציב יותר אך איזור סוב טרופי מאופיין בקשת טמפרטורות רחבה יותר מהאיזורים הטרופיים,ההבדל בין עונות השנה מורגש יותר,ומזג האויר קריר יותר.בישראל יש הצלחה רבה בגידול עצים סוב טרופיים,ולכן ניתן למצוא עצים סוב טרופיים רבים ופירותיהם גם בחצרות הבתים וגם בשוק המסחרי. חשוב לציין שעצים סוב טרופיים סובלים באדמות גירניות ולכן מומלץ להתייעץ איתנו לגבי מיקום השתילה, ההכנות והכנות המתאימות ביותר לכל עץ סוב טרופי.

באוסף העצום של משתלת ולך יש מגוון עצים טרופיים וסוב טרופיים אשר מגודלים בכל הארץ בהצלחה:

 • עץ קרמבולה – עץ סוב טרופי בינוני,ירוק עד, העץ מתאים גם לנטיעה בעציץ והוא מניב את הפרי הצהוב בצורת כוכב במשך הסתיו וכל החורף. הקרמבולה נחשבת לאחד הפירות הבריאים בעולם בעיקר בגלל ריכוז הויטמינים A ו Cשבה. ברשותינו זן בלעדי מתוק ומרענן במיוחד, מתאים לאכילה ומיצים ולא רק לקישוט סלטי פירות.
 • עץ אבוקדו – עץ סוב טרופי שמקורו במרכז אמריקה. העץ ירוק עד כמו כל העצים הסוב טרופיים. משמש כעץ צל. הפירות נאכלים בארץ ובעולם המערבי בתוספת מלח ובארצות המזרח הרחוק בתוספת סוכר. הזנים המומלצים לגינה ביתית הם האס ושרוויל – שניהם בעלי טעם חמאתי אגוזי ותקופת הנבה ארוכה. הכנה המומלצת היא מערב הודית קשה.
 • עץ פיטנגו – עץ סוב טרופי נמוך,ירוק עד ואהוב מאוד בארץ. למרות שהוא מתאים לגדר חיה אנחנו לא ממליצים לשתול גדר חיה רק מפיטנגו אלא לשלב אותו עם מגוון עצי פרי אחרים מכיוון שהפיטנגו מניב כמויות גדולות מאוד של פרי ומחלק מס’ הנבות במשך השנה. בחרנו לגדל את הזן גיתית שמצטיין בפרי גדול מתוק יותר ועסיסי מבין כל זני הפיטנגו.
 • עץ פיג’ויה – עץ סוב טרופי נמוך, ירוק עד מתאים כגדר חיה או לגידול בעציץ גדול.משתמשים בו לעיתים לגיוון צבעים בגינה,צבע העלווה ירקרק כסוף והפריחה שלו אדומה ויפה, את הפרי חוצים ואוכלים בכפית.ניתן לאכול גם את עלי הכותרת של הפרח.
 • עץ מנגו – עץ סוב טרופי, ירוק עד. העץ מניב בחודשי הקיץ, הפרי גדול יחסית, צבעו נע בהתאם לזן מכתום לצהוב ואפילו לירוק,טעמו אופייני מתוק ועסיסי. הזן הפופולרי ביותר הוא המיה, בנוסף אנחנו מחזיקים זנים מיוחדים מהודו וכמובן פיתוחים ישראלים שאנו מוצאים מתאימים במיוחד לגינה הביתית.
  הכנה המומלצת היא 13/1 .

מינים רבים נוספים של עצים טרופיים וסוב טרופיים הגדלים בישראל ניתן למצוא בקטלוג העצים הטרופיים והסובטרופיים של משתלת ולך