Sorry, this entry is only available in Hebrew. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

עצי פרי רבים בישראל משתייכים לקבוצת העצים הסוב טרופיים והעצים הטרופיים. החלוקה בינהם נקבעת לפי ארצות המקור מהם הגיעו לישראל. עצים אשר מגיעים אלינו מהאיזורים הטרופיים נקראים “עצים טרופיים” ואילו עצים אשר מגיעים אלינו מהאיזור הסמוך לאיזור הטרופי נקראים “עצים סובטרופיים”. היתרון הבולט בעצים הטרופיים והסוב טרופיים הוא שהם ניתנים לגידול אורגני בקלות, הם לא דורשים טיפולים מיוחדים והם מניבים פירות טרופיים. פרי טרופי אהוב במיוחד על החיך הישראלי, מה שהופך אותם לאידיאלים לגידול בחצר הבית. העצים הסוב טרופיים והטרופיים הראשונים הגיעו לארץ בשנות השלושים ובשנות השישים כבר הופיעו מטעים מסחריים של חלק מהם.

מהם עצים טרופיים?

עצים טרופיים הם עצים אשר מוצאם מהאזור הטרופי של כדור הארץ.

האיזור הטרופי הוא האיזור הקרוב ביותר לקו המשווה והוא מוגדר כאיזור בין חוג הסרטן לחוג הגדי (אם כי ישנם עוד איזורים שנמצאים בצד הדרומי של כדור הארץ רחוקים יותר מקו המשווה וגם הם בעלי מזג אויר טרופי).

איזור קו המשווה שבו גדלים העצים הטרופיים , מאופיין בטמפרטורות גבוהות ומטחי גשם כבדים, כאשר הטמפרטורות לא משתנות הרבה לאורך חדשי השנה, כך שעונות השנה כמעט לא מורגשות בו. עצים טרופיים הם ירוקי עד.

עצים טרופיים קשה למצוא בארץ מכיוון שישראל היא לא ארץ טרופית אלא יותר סוב טרופית. כך שאם כבר מצאנו עצים טרופיים ואנחנו רוצים גם לנסות ולגדל עצים טרופיים אנחנו צריכים מקום חם ולח- חממה,פטיו,בריכה מחוממת וכד’.

דוגמאות לעצים טרופיים שאפשר למצוא במשתלת ולך:

 • קקאו – הקקאו הוא אחד העצים הטרופיים הנדירים בארץ, הוא ירוק עד, עליו ירוקים בהירים ורכים והלבלוב שלו ורוד יפהפה.
  למרות שמוצאו מאמריקה הדרומית וממרכז אמריקה הוא נפוץ ומגודל מסחרית בכל האזורים הטרופיים בעולם ובעיקר באפריקה. הקקאו כמו רב העצים הטרופיים מעדיף צל. עצים בארצות המוצא שלהם מניבים בגיל 4 בערך. בארץ עצים הניבו בגילאים מבוגרים יותר.
  פירות הקקאו עגלגלים מאורכים וגדולים בעלי קליפה קשה שצבעה נע בין כתום לחום, בתוך ההלקט כ- 30 זרעים בצבע ורדרד עטופים בציפה קרמית מתקתקה וריחנית. בזרעים משתמשים להכנת אבקת הקקאו המשמשת כאחד ממרכיבי השוקו והשוקולד.
 • סירואלה – אחד מהעצים הטרופיים היפים והטעימים ביותר, העץ בעל עלים קטנים, מוארכים וצפופים .
  מתאים לאיזורים ללא קרות. העץ מניב לאורך רוב השנה אך הפרי מגיע להבשלה בחודשי הקיץ. הפרי מבשיל בהדרגה מצהוב לכתום והוא מתאים לאכילה כשהוא אדום וטעמו טרופי מתוק עם חמיצות מרעננת. את הפרי אוכלים טרי או משמרים (אם ישארו) במי סוכר או ייבוש
 • אננס – פרי טרופי טעים במיוחד, קקטוס ממשפחת העצים הטרופיים. כמובן גם הוא מעדיף חום וצל.
  בעולם ישנם זנים רבים של אננס, אנו שמים דגש על טעם הפרי ולכן אנו מגדלים זנים לא קוצניים ריחניים ומתוקים שניתן לאכול עם הליבה ושלרוב אינם נמכרים בשוק הישראלי.
 • אמברלה – עץ טרופי,עם פרי אקזוטי קרוב משפחה של המנגו ואגוז הקשיו. מניב אשכולות עמוסי פרי כתום וריחני. בטעם מתוק חמצמץ ובגודל ביצה .
  הפרי משמש למאכל טרי, בישול או תיבול סלטים למינהם (סלט פאפיה ירוקה(.
 • גואנבנה – סוג של אנונה גדולה (בערך 1 ק”ג) ועסיסית בטעם חמצמץ עם ניחוח נפלא, משמש בעיקר לסחיטה ובתוספת מים וסוכר מכינים משקה מלכים .נחשב בארץ לאחד העצים הטרופיים בעלי הפרי המיוחד ביותר.
 • ג’ק פרוט – עץ גבוה ויפה, מגיע ממספר יבשות אסיה,אפריקה ואמריקה .
  הפרי ענק ומגיע לגובה של מטר ומשקל של 15 ק”ג. הפרי בעל קליפה ירוקה צהובה בעלת גבשושיות .
  בשר הפרי כתום, והוא מונח בתוך הקליפה פלחים פלחים ובמרכז כל פלח גלעין.
  הפרי ארומטי , טרופי ונהדר לאכילה טרי או מיובש .
  בארץ קייימים מספר עצים מניבים .
 • פלפל שחור – בעצם הפלפל השחור הוא גם הפלפל הלבן,הירוק והאדום שאנחנו מכירים(כל אחד מהם מופק מאותו הצמח אך בשיטה אחרת) הוא צמח טרופי ירוק עד בעל עלים ירוקים מבריקים, קוצני במקצת, גדל במקומות מוצלים וחמים כמו כל העצים הטרופיים.
מהם עצים סוב טרופיים?

משמעות המילה סובטרופי בלטינית “סוב” = מתחת, “טרופוס” – חוג . כלומר האיזור הסוב טרופי הוא האיזור הסמוך לאיזור הטרופי, כמובן שכל שהאיזור קרוב יותר לאיזור הטרופי האקלים חם ויציב יותר אך איזור סוב טרופי מאופיין בקשת טמפרטורות רחבה יותר מהאיזורים הטרופיים,ההבדל בין עונות השנה מורגש יותר,ומזג האויר קריר יותר.בישראל יש הצלחה רבה בגידול עצים סוב טרופיים,ולכן ניתן למצוא עצים סוב טרופיים רבים ופירותיהם גם בחצרות הבתים וגם בשוק המסחרי. חשוב לציין שעצים סוב טרופיים סובלים באדמות גירניות ולכן מומלץ להתייעץ איתנו לגבי מיקום השתילה, ההכנות והכנות המתאימות ביותר לכל עץ סוב טרופי.

באוסף העצום של משתלת ולך יש מגוון עצים טרופיים וסוב טרופיים אשר מגודלים בכל הארץ בהצלחה:

 • עץ קרמבולה – עץ סוב טרופי בינוני,ירוק עד, העץ מתאים גם לנטיעה בעציץ והוא מניב את הפרי הצהוב בצורת כוכב במשך הסתיו וכל החורף. הקרמבולה נחשבת לאחד הפירות הבריאים בעולם בעיקר בגלל ריכוז הויטמינים A ו Cשבה. ברשותינו זן בלעדי מתוק ומרענן במיוחד, מתאים לאכילה ומיצים ולא רק לקישוט סלטי פירות.
 • עץ אבוקדו – עץ סוב טרופי שמקורו במרכז אמריקה. העץ ירוק עד כמו כל העצים הסוב טרופיים. משמש כעץ צל. הפירות נאכלים בארץ ובעולם המערבי בתוספת מלח ובארצות המזרח הרחוק בתוספת סוכר. הזנים המומלצים לגינה ביתית הם האס ושרוויל – שניהם בעלי טעם חמאתי אגוזי ותקופת הנבה ארוכה. הכנה המומלצת היא מערב הודית קשה.
 • עץ פיטנגו – עץ סוב טרופי נמוך,ירוק עד ואהוב מאוד בארץ. למרות שהוא מתאים לגדר חיה אנחנו לא ממליצים לשתול גדר חיה רק מפיטנגו אלא לשלב אותו עם מגוון עצי פרי אחרים מכיוון שהפיטנגו מניב כמויות גדולות מאוד של פרי ומחלק מס’ הנבות במשך השנה. בחרנו לגדל את הזן גיתית שמצטיין בפרי גדול מתוק יותר ועסיסי מבין כל זני הפיטנגו.
 • עץ פיג’ויה – עץ סוב טרופי נמוך, ירוק עד מתאים כגדר חיה או לגידול בעציץ גדול.משתמשים בו לעיתים לגיוון צבעים בגינה,צבע העלווה ירקרק כסוף והפריחה שלו אדומה ויפה, את הפרי חוצים ואוכלים בכפית.ניתן לאכול גם את עלי הכותרת של הפרח.
 • עץ מנגו – עץ סוב טרופי, ירוק עד. העץ מניב בחודשי הקיץ, הפרי גדול יחסית, צבעו נע בהתאם לזן מכתום לצהוב ואפילו לירוק,טעמו אופייני מתוק ועסיסי. הזן הפופולרי ביותר הוא המיה, בנוסף אנחנו מחזיקים זנים מיוחדים מהודו וכמובן פיתוחים ישראלים שאנו מוצאים מתאימים במיוחד לגינה הביתית.
  הכנה המומלצת היא 13/1 .

מינים רבים נוספים של עצים טרופיים וסוב טרופיים הגדלים בישראל ניתן למצוא בקטלוג העצים הטרופיים והסובטרופיים של משתלת ולך

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from our team.

You have Successfully Subscribed!