כתבות וידיעות שפורסמו אודות משתלת ולך בתקשורת.

ירוק עולה: חקלאות עשה זאת בעצמך
הצרכנות האורגנית היא כבר מזמן חלק מהמיינסטרים, אך אפילו הגידולים הכי משובחים לא יכולים להחליף מלפפון, קישוא או צמח תבלין שגידלתם בעצמכם בגינה. בלי ריסוס ובלי שיקולים כלכליים שמכתיבים את זמן הקטיף, הצמחים שתטפחו בשתי ידיים יעלו לרוב באיכותם ובטעמם על אלה שתקנו בחנות וגם יעלו הרבה פחות.

פורסם באתר כלכליסט בתאריך 06.11.12 לחצו להמשך קריאה »

מעדן עם ריח רע
הוא רירי, מסריח, עשוי מטופו שהותסס והעלה עובש, והוא נבחר בסקר הסי־אן־אן לאחד מ–50 המאכלים הטעימים בעולם. בישראל מכין את ה”צ’ו־דופו” רק חקלאי אחד במושב גן השומרון. במושב גן שומרון מזרחית לחדרה, אחרי שעוברים את עץ שעועית הגלידה, את עץ הסוכריות וגם את עץ הילנג־ילנג, ועוקפים את הבית הגדול עם הטווס והזיקית בפתחו, מגיעים לסככת פח מאחור.

פורסם באתר הארץ בתאריך 22.10.12 לחצו להמשך קריאה »

קסם של משתלה
כמו אליסה בארץ הפלאות, הסתובבתי במשתלת ולך . בין עצי פרי אקזוטיים מכל קצוות תבל, צמחי תועלת, צמחי תבלין נדירים, שיחי בושם וצמחי מרפא אותם תמצאו רק שם. אבל בעיקר המון אהבה לטבע לעצים ולגידולם. וזה קסמו של המקום הצטרפו אלי לטיול בין עצי המשתלה.

פורסם באתר מגפון בתאריך 19.10.12 לחצו להמשך קריאה »

400 העצים
משה ולך מגן השומרון נוסע ברחבי הגלובוס לחפש עצים מיוחדים. אובססיה ירוקה. כמעט לכל אחד מאתנו יש זיכרון של עץ מיוחד, תחתיו בילה בילדותו, בנה עליו בית, או חווה נשיקה ראשונה. אך יש כאלה שהשיגעון לדבר לא עבר להם עם הגיל. אחד כזה הוא משה ולך, בעל משתלה מגן השומרון, דור שלישי ביישוב, שלקח את אהבתו לעצים הכי רחוק שאפשר ובמשתלה שלו ניתן למצוא כ-400 סוגי עצי פרי מכל העולם.

פורסם באתר גפן מגזין המושבות בתאריך 03.02.12 לחצו להמשך קריאה »

גדר לכרם: הפכו אותה ליותר ממכשול
צבאים, תנים ושועלים בכרמים: אבותינו כבר הכירו והתחבטו בבעיה הזאת, וגם השתמשו בה במשל השועל והכרם בקהלת רבה. איסופוס השתמש בה גם הוא, בגרסא שלו לשועל הגרגרן, אבל כל המשלים והאגדות לא פתרו בעיה אחת: הגדר גורמת נזק סביבתי.

פורסם באתר המרקקה היומית בתאריך 16.11.11 לחצו להמשך קריאה »

תחת גפנו הממולאת
הייתי די חשדני בהתחלה, כשצור התקשר והזמין אותי למשתלת עצי הפרי שלו בגן שומרון. אני מסוג האנשים שלא מתמסרים בקלות, ובוודאי שאינני נוהג לנסוע למקומות שנמצאים מחוץ לשגרה הקבועה שלי על ציר צפון-דרום. גן שומרון נשמע לי בכלל התנחלות בשטחים, ורק אחרי שצור הרגיע אותי שזה ממש ליד חדרה, נרגעתי. בעצם, רק אחרי שהוא תיאר לי את מגוון עצי הפרי שיש להם במשתלה ירד לי האסימון, ויצר האספנות התעורר כהוגן.

פורסם באתר Mako בתאריך 09.06.09 לחצו להמשך קריאה »

כל גינה צריכה עץ
עץ יכול לשמש עוגן לגינה כולה. עץ זית פיסולי עם תאורת גן מתאימה הופך את הגינה לחלק מסצנה בימתית, עצי הדרים מציעים שילוב של צבע משגע, פירות עסיסיים במרחק נגיעה וניחוח פרדסים שמטריף את החושים. איך בוחרים את העץ המתאים לגינה הפרטית, אילו עצים מתאימים לנטיעה בעונות השנה השונות ואיך מתכננים ושותלים עצים בצורה נכונה? על כך בכתבה הבאה.

פורסם באתר את בתאריך 04.02.09 לחצו להמשך קריאה »

הכל זהב
בראשית היו כנראה רק שלושה: האתרוג, הפומלו והמנדרינה. היום קיימים בעולם עשרות פירות ואלפי זנים של פירות ההדר, אבל המחקר הגנטי המודרני מצביע רק על שלושת אלה כעל האבות הקדמונים המקוריים של המשפחה. שלושתם התקיימו בטבע כעצי בר בזמנים קדומים; כל היתר הם פרי מוטציות שצמחו במקרה וזכו לעידוד נלהב של המין האנושי, או היברידים, פרי משחק אנושי של הכלאה בין זנים שונים.

פורסם באתר הארץ בתאריך 04.03.08 לחצו להמשך קריאה »

הכירו את תותי העץ החדשים – 20 ס"מ כל אחד
מי לא זוכר מילדותו את עץ התות, שפירותיו קטנים ומכתימים? התותים עדיין מלכלכים, אבל במשתלה של משה ולך במושב גן שומרון – הם כבר לא קטנים. "אבא חולה נפש בכל הקשור לפירות אקזוטיים", מסבירות בנותיו את ההשקעה בפיתוח.

פורסם באתר ynet בתאריך 05.07.06 לחצו להמשך קריאה »

5 שעות של שיכרון מתוק – הפרי המכושף
במשתלת עצי הפרי של משה ולך בקיבוץ עין-שמר, צומח עץ ראשון של הפרי הנדיר "הפרי המכושף", או בשמו האמריקאי; miracle fruit, הפרי מוצאו במערב אפריקה, שם הוא גדל ומשמש את האוכלוסייה המקומית להמתקה של מגוון מאכלים.הבשורה המתוקה לתושבי האזור שלנו ולכל בית ישראל, היא, כי בקרוב מאד (כלומר; באביב) גם אתם כבר תוכלו לאכול ארוחות שלמות בטעם מרענן פירותי ומתקתק.

פורסם באתר כאן ישראל בתאריך 19.11.05 לחצו להמשך קריאה »

קוראים לו "הפרי המכושף"
בשורה מתוקה לחובבי המתוק: בקרוב תוכלו לאכול ארוחות שלמות בטעם פירותי ומתקתק. בשר, דגים, שום, בצל ואפילו לימון – כולם יכולים לקבל טעם מתוק הודות לפרי חדש שנחת לא מזמן בישראל. הפרי החדש נקרא באנגלית מיריקל פרוט (פרי הקסם), ובהיעדר שם עברי רשמי זכה בינתיים לכינוי הפרי המכושף.עץ ראשון של הפרי הנדיר כבר צומח במשתלת עצי הפרי של משה ולך בעין-שמר.

פורסם באתר nrg בתאריך 15.11.05 לחצו להמשך קריאה »